Moje błękitne okulary

wiersze, podróże, fotografia

Belize – Monkey River Town

Monkey Town jest miasteczkiem składającym się zaledwie z kilku budynków. Położone przy uroczym ujściu rzeki Monkey River oddzielone jest od od świata z jednej strony niezmierzoną dżunglą, a z drugiej – wodami Morza Karaibskiego. Z czego ci ludzie tam żyją? „Z nudów” – odpowiedział pewien podróżnik.

Monkey River

Do Monkey River Town można tylko dopłynąć – morzem lub rzeką meandrującą wśród dżungli. Podróży towarzyszą nieodłączne okrzyki małp. Niestety potrzeba dużo szczęścia, żeby którąś z nich zobaczyć.

monkeytowninczanin

Troszkę łatwiej jest spotkać tubylca, który jak co dzień wyruszył na łowy, by móc wykarmić gromadkę dzieciaków…

Monkey River Town

…grających w mieście w piłkę. Na zdjęciu widoczne „centrum miasta” – miejsce spotkań dorosłych i dzieci. W budynku bar ze stołem bilardowym, w którym można nawet potańczyć w Wielkie Święto Przyjazdu Turystów. W niewidocznym na zdjęciu domku obok – jedyny sklep. „Główna ulica” to ścieżka o szerokości stopy statystycznego mieszkańca, łącząca bar i sklep w najmniejsze na świecie miasteczko.

Mieszkańcy nie posiadają samochodów – bo też i gdzie mieliby nimi jeździć – mają za to łodzie, którymi dowożą co dzień dzieci do szkoły na drugą stronę rzeki. Bo tam, daleko…. tam po drugiej stronie rzeki to już jest inny świat. Tam jest szkoła, i droga jest… i samochody nawet są, którymi można pojechać w dal…

rzeką

Kogo nie stać na łódź z motorem, musi się zadowolić czymś skromniejszym.

Swoim przyjazdem trafiliśmy akurat ba kampanię wyborczą. Szkoda, że nikt nie pozwolił nam zagłosować na tego uroczo wyglądającego pana na plakacie.

Przemili mieszkańcy miasteczka pozwolili nam za to rozbić namioty na plaży, pomogli zreperować złamany przy rzecznej przeprawie maszt, zaprosili na zupę z iguany w soku kokosowym…

…a jeszcze milszy krab towarzyszył nam cały czas, dzielnie znosząc nie kończące się sesje zdjęciowe.

Z niekłamanym żalem przyszło nam opuścić to miejsce, gdzie pieniądz ma mniejszą wartość niż… gdzie wszystko ma większą wartość niż pieniądz.

Reklamy

Maj 26, 2008 - Posted by | Belize, galeria fotografii, relacje z podróży | , , , , ,

1 komentarz »

  1. Nie jest to metropolia, chwała za to! Takie wybory podróżnicze sporo o podróżujących mówią i zawsze pozytywnie. Udanych wypraw!

    Komentarz - autor: marszoblog | Maj 28, 2008 | Odpowiedz


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: